Przed nadejściem zimy, oprócz grabienia liści, warto również zadbać o nawierzchnię. Dzięki temu bez uszczerbku przetrwa ona zimę i będzie wyglądała estetycznie wiosną.

Sprzątanie i czyszczenie nawierzchni

Jesienne sprzątanie nawierzchni ogrodowych powinniśmy zacząć przede wszystkim od jej wyczyszczenia. Plamy z oleju, błoto czy liście należy dokładnie oczyścić za pomocą myjki ciśnieniowej. Dodatkowo przy pomocy specjalnych środków chemicznych usuwamy wyrośnięty przez lato mech i inne chwasty, a następnie ubytki w szczelinach uzupełniamy piaskiem. Spowolni to ponowne wyrastanie chwastów i zabezpieczy kostkę przed nasiąkaniem podczas roztopów czy opadów deszczu. Dodatkowo takie zabiegi pomogą nam zachować właściwości antypoślizgowe kostki oraz walory estetyczne.

Impregnacja nawierzchni w ogrodzie

Istotnym elementem, o którym często zapominamy przed zimą jest impregnacja nawierzchni ogrodowych. Podobnie jak drewno – kostka brukowa wymaga odpowiedniej pielęgnacji, która zapewnia nam zachowanie wszelkich walorów estetycznych i funkcjonalnych na długie lata. Najlepiej zabezpieczyć kostkę za pomocą specjalnych środków polecanych przed producenta danego produktu. Inaczej będziemy bowiem impregnować kostkę a inaczej płyty tarasowe. W obydwu jednak przypadkach, taki zabieg pozwoli nam  zachować piękny wygląd naszego otoczenia na dłużej. Wraz z nadejściem wiosny będziemy mogli cieszyć się idealną nawierzchnią w naszym ogrodzie – bez zabrudzeń i plam.

Jak dbać o kostkę brukową zimą?

Zimowa pora roku to czas, w którym nawierzchnie w ogrodzie mogą być bardzo śliskie, a tym samym bardzo niebezpieczne. Najprostszym sposobem by tego uniknąć jest regularne posypywanie ich solą lub piaskiem. Ważne jest zatem to, by produkt, z którego wykonana jest nasza nawierzchnia był trwały i odporny na działania takich czynników. –

Dużą popularnością cieszą się ostatnio kostki brukowe i płyty tarasowe wykonane z domieszką naturalnego kruszywa. Są to produkty o wyjątkowo wysokich właściwościach wytrzymałościowych, które są odporne na duży nacisk oraz na działanie czynników atmosferycznych. Kostka nie wchodzi w reakcję chemiczną z solą i nie niszczy się. Pamiętajmy o tym, by sól stosować tak rzadko jak to tylko możliwe. Zbyt częste posypywanie kostki solą może prowadzić do ‘suszy fizjologicznej’, która nie tylko może niszczyć materiał budowlany, ale również niekorzystnie wpływa na nasze rośliny w ogrodzie.

Jak zimą pielęgnować kostkę brukową? fot.: Jadar

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem