Jakie powinny być drzwi na taras? Bez wątpienia najlepsze będą takie, które są jednocześnie stylowe i praktyczne. Oba te pojęcia można różnie rozumieć, ale na szczęście łatwo znaleźć produkt odpowiedni dla siebie. Dokonanie właściwego wyboru ułatwi ten krótki przegląd dostępnych rozwiązań.

Drzwi przesuwne i otwierane – zalety i wady

Wyjście na taras daje wyjątkową możliwość doświetlenia wnętrza domu, a co za tym idzie, trzeba zadbać o jak największe przeszklenie ściany. Niezależnie od wyboru drzwi przesuwnych bądź otwieranych, warto więc postawić na wariant z dużymi szybami, które okalają tylko wąskie ramy.

 

Od razu dobrze też zastanowić się nad wyborem modelu dwu- a nawet trzyskrzydłowego. Dzięki temu na taras znacznie łatwiej będzie można przenieść np. grilla i meble ogrodowe. Zdecydowanie się na bardzo szerokie drzwi na taras złożone z trzech części kieruje jednak w stronę zakupu drzwi przesuwnych. W takim przypadku jedno ze skrzydeł składa się w harmonijkę lub obie jego części nachodzą jedna na drugą.

 

Postawienie na drzwi przesuwne pozwala zaoszczędzić dużo miejsca, do tego niezależnie od tego, ile skrzydeł się otwiera. Modele o takiej konstrukcji kosztują jednak więcej niż produkty uchylane do przodu lub tyłu. Cena to na szczęście niejedyna zaleta uchylnych drzwi tarasowych. Szczególnie w starszych domach prezentują się lepiej niż przesuwne odpowiedniki, bardziej pasujące do nowoczesnych elewacji.

Dodatkowe zabezpieczenia drzwi przesuwnych i otwieranych

Przy okazji zakupu drzwi na taras warto pomyśleć o zamocowaniu mechanizmów zapobiegających ich zatrzaśnięciu. W cieplejszych miesiącach pozostają otwarte nieraz przez kilka godzin, a w tym czasie są narażone na podmuchy wiatru. Niespodziewanie zamykające się drzwi są niebezpieczne m.in. dla dzieci, osób starszych, niepełnosprawnych, a także zwierząt.

 

Jak sobie poradzić z tym problemem? Istnieją na to dwa sposoby:

 

  • zakup drzwi z system wytłumiania pędu;

  • montaż listwy przytrzymującej otwarte skrzydło drzwi.

Drzwi z systemem wytłumiania pędu

Wielu producentów drzwi proponuje zastosowanie dodatkowego mechanizmu, dzięki któremu skrzydło zamyka się powoli, nawet jeśli wieje silny wiatr. Dzięki temu można zapobiec nie tylko przytrzaśnięciu palców, ale także poważnej kontuzji. Trzeba bowiem mieć na uwadze, że modele tarasowe ważą często nawet kilkadziesiąt kilogramów. Dodatkową zaletą takiego systemu jest ciche domykanie drzwi.

Listwa zapobiegająca zamknięciu drzwi

Doposażenie drzwi w mechanizm wytłumiania pędu to duży koszt, choć bez wątpienia zapewniający bezpieczeństwo i komfort. Wydatek można ograniczyć przy pomocy listwy montowanej pomiędzy ościeżnicą a skrzydłem. Przedmioty tego typu kosztują zaledwie kilkanaście złotych, co sprawia, że każda osoba może sobie na nie pozwolić.

 

Niestety, w zamian za takie pieniądze nie sposób spodziewać się wygody, jaką daje system zwalniający pęd drzwi. Listwa po prostu przytrzymuje drzwi w pozycji półprzymkniętej. Wskutek podmuchu wiatru zaczną się zamykać z dużą prędkością z tą różnicą, że tylko do momentu kontaktu skrzydła z listwą. W wietrzne dni tak zabezpieczonych drzwi lepiej więc nie pozostawiać otwartych.

Metal czy plastik? Wykonanie drzwi na taras

Drzwi tarasowe są produkowane z trzech materiałów – PVC, aluminium i drewna. Użyty do ich wykonania surowiec wpływa przede wszystkim na cenę. Wybór któregoś z nich najlepiej uzależnić jednak nie tylko od zasobności portfela, ale i dopasowania do elewacji i aranżacji wnętrza. Co ważne, rodzaj tworzywa w mniejszym stopniu decyduje za to o trwałości drzwi.

Drzwi na taras z PVC

Plastikowe drzwi na taras cieszą się dużą, a co ważne, w pełni zasłużoną popularnością. Ceny takich produktów są niższe niż metalowych odpowiedników, a przy tym są bardzo trwałe i szczelne.

 

Takich drzwi nie trzeba konserwować, dzięki czemu mogą służyć przez wiele lat bez wykonywania czynności innych niż regularne czyszczenie ramy. O tym należy jednak pamiętać, zwłaszcza jeśli drzwi są białe. Jeśli nie będą pielęgnowane, mogą zżółknąć. Niestety, w takim przypadku przywrócenie im pierwotnej barwy jest już niemożliwe.

Metalowe drzwi tarasowe

Alternatywą dla produktu wykonanego z plastiku mogą być drzwi aluminiowe. W przeciwieństwie do modeli z PVC nie żółkną, a w przypadku wariantów innych niż białe, nie blakną. Co więcej, samo malowanie wystarcza, żeby aluminium było odporne na rdzewienie. Metalowe ramy nie są jednak zbyt odporne na uszkodzenia mechaniczne. Do odprysku farby może doprowadzić nawet niewielkie obicie drzwi. Drzwi z aluminium kosztują ponadto więcej niż wersje plastikowe.

Drzwi tarasowe z drewna

Drewno było dawniej powszechnie stosowane do wyrobu ram drzwi i okien, ale z biegiem lat zostało wyparte przez plastik i metal. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ jest najmniej trwałym spośród tych trzech surowców.

 

Jego największą wadą jest rozszczelnianie się w wyniku kontaktu z wilgocią. Z tego powodu po dłuższym czasie w ramie drzwi mogą pojawić się pęknięcia. Na szczęście producenci drzwi dokładają starań, żeby ich wyroby były odporne na warunki zewnętrzne. Mimo tego nie wolno zapominać o regularnej konserwacji ram przy pomocy specjalnych preparatów do ochrony drewna.

 

Naturalnego surowca nie warto jednak od razu skreślać. Nie sposób odmówić mu pięknego wyglądu. Zwłaszcza w domach urządzonych w stylach takich jak rustykalny i vintage stanowią perfekcyjne dopełnienie aranżacji przestrzeni.

Pozostałe ważne cechy drzwi tarasowych

Przy wyborze drzwi na taras trzeba jeszcze sprawdzić kilka parametrów podawanych w specyfikacji technicznej. Najważniejsze z nich to:

 

  • współczynnik przenikania ciepła – najlepiej, żeby wynosił między 1,1 W/m² a 0,9 W/m² (większa wartość świadczy o tym, że drzwi przepuszczają więcej chłodu z zewnątrz);

  • wiatroszczelność – oznaczana klasami A, B i C, przy czym najwyższa jest pierwsza z nich;

  • wodoszczelność – oznaczana w skali od 1 do 10, gdzie najwyższa to 10.

 

 

 

Wybór kwiatów balkonowych zależy od tego, jaki efekt chce się osiągnąć i z której strony budynku znajduje się taras. Niektóre rośliny lubią bowiem ekspozycję na słońce, podczas gdy inne lepiej rozwijają się w lekko zacienionych miejscach. Trzeba mieć na uwadze również to, czy są one odporne na zmienne warunki pogodowe. Jakie gatunki najlepiej wybrać?

Kwiaty na balkon – jakie rośliny sprawdzą się w bloku?Jakie rośliny sprawdzą się na balkonie w bloku?

Okna tarasowe stanowią przede wszystkim efektowną ozdobę elewacji, często dużo ładniejszą od zwykłych drzwi balkonowych. Montaż takiej konstrukcji zapewnia ponadto doświetlenie wnętrza, którego nie dałoby się osiągnąć w inny sposób. Wygląd to jednak jeszcze nie wszystko. Na co oprócz niego trzeba zwrócić uwagę? Na kryteria opisane w tym krótkim poradniku!

Czytaj więcej: Rodzaje okien tarasowych – jakie sprawdzą się najlepiej?

Ażurowa podpora dla roślinPanelowa konstrukcja do okalania zielenią ścian i fasad budynków. Pozwala tworzyć rozmaite geometryczne wzory i dokładnie zaplanować kształt pnącej się roślinności. Panele zbudowane są z zespawanych w poprzek prętów stalowych o grubości 6 i 8 mm oraz podwójnych prętów wzmacniających.

Czytaj więcej: Ażurowa podpora dla roślin

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem