para spiaca w lozku

Podobno jednym z najlepszych lekarzy wszech czasów jest doktor Sen. Jeżeli tylko damy mu warunki do swobodnego prowadzenia swojej działalności, jest w stanie uczynić z nas ludzi zdrowych nie tylko na ciele, ale również i na duchu. Czego zatem potrzeba, by we właściwy sposób przespać noc? Na pewno spokoju i wygody. Ten drugi element zostanie nam zapewniony przez dobrej jakości materac.

Zalety dobrego snu

Nie trzeba dysponować specjalistyczną wiedzą z zakresu medycyny, żeby wiedzieć o zbawiennym działaniu snu na nasz system immunologiczny. To jednak nie wszystko. Dobrze przespana noc obniża poziom cholesterolu w organizmie oraz hamuje nadmierne podnoszenie się ciśnienia krwi. A teraz uwaga: odpowiednia dawka snu to najlepszy naturalny sposób na powstrzymanie procesu nadmiernego starzenia się. Wynika to z prostego faktu, że śpiąc, pozwalamy organizmowi na swobodną regenerację. Korzysta na tym również umysł, który po odpowiednio długim i wygodnym odpoczynku, znów może funkcjonować na najwyższych obrotach. Ponadto, kiedy śpimy, w naszym mózgu zachodzi proces czyszczenia, podczas którego odfiltrowywane są informacyjne „śmieci”. Odciążenie umysłu zbawiennie wpływa na naszą pamięć, koncentrację oraz przyswajanie napływu nowych danych. Zrelaksowani gotowi jesteśmy do tworzenia, analizowania i opracowywania nowych rozwiązań, które pomagają nam nie tylko organizować nasze życie, ale też być kreatywnymi i efektywnymi w pracy.

Na prawidłowy sen uwagę zwracać powinny osoby, które czynnie uprawiają sporty. Nie ma trenera, który na pierwszym miejscu nie poleciłby swoim protegowanym właściwej regeneracji. Wygoda i określony czas snu dają siłę, koncentracje i wytrzymałość. Dbasz o sylwetkę? Odchudzasz się? Zatroszcz się zatem o swój sen. Pamiętaj, że u osób niewypoczętych wzrasta poziom kortyzolu (hormon stresu), który odpowiedzialny jest między innymi za nadmierny apetyt. Nadwyrężony metabolizm to również prosta droga ku cukrzycy.

Jak się dobrze wyspać?

Chcąc podzielić się z czytelnikami wszystkimi sposobami na dobry sen, moglibyśmy stworzyć osobny artykuł, a nawet całą serię publikacji. Rozwiązań proponowanych przez specjalistów jest bez liku, a ich skuteczność w dużej mierze uzależniona jest od subiektywnych uwarunkowań konkretnej osoby. Warto zapoznać się z materiałami informacyjnymi na stronie producenta materacy, np. Tempur. Przeglądając fachowe portale internetowe bądź wertując opracowania dotyczące zaburzeń snu, dowiemy się na przykład, że chcąc dobrze sypiać, musimy – o ile jest to możliwe – ustalić konkretne godziny kładzenia się do łóżka. Specjaliści radzą też, by żyć aktywnie, nie unikać sportu lub dłuższych spacerów. Przechadzkę warto zafundować sobie wieczorem, niedługo przed snem. Wystarczy pół godziny spaceru dookoła osiedla, by dotlenić organizm. Zdrowe zmęczenie działa jak najlepsza kołysanka.

Zasypianiu nie pomagają długie drzemki w trakcie dnia, poleca się zatem, by nie były one dłuższe niż 15 minut. Przestrzega się również przed folgowaniem swojemu wieczornemu łakomstwu. Żeby dobrze spać, ostatni posiłek spożyć należy maksymalnie dwie godziny przed zgaszeniem ostatniego światła. Kolacja również nie powinna być nadto ciężka – unikajmy zatem serów, tłustych potraw, „śmieciowego” jedzenia itd. Nie zaszkodzi wzięcie ciepłej kąpieli, nastawienie spokojnej, kojącej muzyki (niezastąpiony jest ambient lub odgłosy natury). Przede wszystkim jednak warto pomyśleć o tym, na czym właściwie śpimy. Czy nasze łóżko daje nam odpowiedni komfort?

Sprawdź swój materac

Podstawową rolą materaca jest wspieranie naszego kręgosłupa. Aby dobrze spełniać swoje zadanie, musi on zatem być dopasowany do wagi oraz wzrostu użytkownika. Idealnie dobrany materac stanowi doskonały kompromis między twardością i miękkością. Takie dopasowanie pozwala mu dobrze zgrywać się z krzywiznami ludzkiego kręgosłupa. Osoby o większej wadze ciała powinny rozglądać się za materacami twardszymi, natomiast lżejsze – analogicznie, za bardziej miękkimi. Eksponowane części naszego ciała, czyli biodra lub ramiona, muszą swobodnie zagłębiać się w strukturę materaca, natomiast kręgosłup zawsze musi znajdować się w linii prostej. Zwracajmy zatem uwagę, czy nasz materac współpracuje dobrze z naszym ciałem. Jeżeli łóżko, na którym sypiasz od długich lat, nie spełnia powyższych wymogów, powinieneś zastanowić się nad inwestycją w dobry, zdrowy sen.

Efekty specjalne

W łóżku spędzamy blisko 30% życia. Jest to czas, którego nasz organizm potrzebuje, by móc się zregenerować i przygotować na kolejny ciężki dzień. Do tego potrzebne są mu solidne fundamenty, które zapewnić jest w stanie przede wszystkim najlepszej jakości materac. Taka inwestycja wcale nie jest fanaberią osób poszukujących wygody, gdzie tylko się da. Odpowiednio dobrany materac – taki, który właściwie utuli cię do snu – to twój najlepszy sprzymierzeniec w codziennych zmaganiach. Dobrze wydane pieniądze zaprocentują w niedalekiej przyszłości. Jeżeli dasz swojemu ciału odpocząć we właściwy sposób, będziesz nie tylko zdrowszy, ale również poprawi się twoje nastawienie do świata. Lepszy humor gwarantuje z kolei więcej siły do zmagania się z życiowymi i zawodowymi wyzwaniami. „Nie budźcie mnie nawet na koniec świata, chyba że miałby naprawdę dobre efekty specjalne”, pisał Roger Zelazny. Jeżeli kładziesz się na swoim materacu z podobnymi myślami, to znaczy, że wybrałeś dobrze.

SFbBox by enter-logic-seo.gr

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zapisz się do newslettera

Imię:
e-mail: