Co jest niezbędne do prawidłowego spalania w kominkach?
Nawet najdokładniej wybudowany kominek i odpowiednie drewno nie zagwarantują dobrego działania kominka – zarówno otwartego jak i zamkniętego, jeżeli nie zapewni się wystarczającej ilości powietrza do spalania.
Niedostateczna ilość powietrza do spalania to najczęstsze powody złego funkcjonowania kominków.
- Kominek otwarty potrzebuje go bardzo dużo - zużywa ok. 200 - 1000 m³ powietrza w ciągu godziny. Zasysa powietrze całą powierzchnią otworu paleniska - zatem im większe pole przekroju otworu, tym więcej powietrza z pomieszczenia zostaje wciągnięte do komina.
- Kominek z paleniskiem zamkniętym potrzebuje tylko ok. 6-8 m³.
Doprowadzenie powietrza z zewnątrz
Kilkanaście lat temu, kiedy domy nie były tak szczelne jak obecnie, pewna ilość świeżego powietrza dostawała się do domu w sposób naturalny - poprzez nieszczelności w drzwiach i w oknach. Powodowało to jednak, że osoby przebywające przy kominku mogły odczuwać nieprzyjemny przeciąg. Dzisiaj, kiedy domy buduje się w technologii bardzo szczelnej, kominki – a w szczególności kominki otwarte - mogą spowodować powstanie silnego podciśnienia, co z kolei spowoduje cofanie się dymu na pomieszczenie. Dlatego też konieczne jest doprowadzenie do kominka świeżego powietrza z zewnątrz.
Pomimo, że zużycie powietrza podczas spalania we wkładach i kasetach kominkowych jest znacznie mniejsze, również w tym przypadku zaleca się doprowadzenie powietrza do paleniska. Coraz częściej urządzenia te są wyposażone we wloty powietrza do paleniska, do których podłącza się powietrze z zewnątrz.
#zdjecie0#Osobny przewód kominowy
Spalając drewno w kominku – czy to zamkniętym czy otwartym, powstaje dym. Jest on odprowadzany na zewnątrz budynku przez komin. Dlatego jednym z fundamentalnych wymogów dobrego funkcjonowania kominka jest to, aby kominki posiadały własny przewód kominowy o odpowiednich wymiarach, z zachowaniem wymaganych proporcji w stosunku do rozmiarów paleniska.
Najmniejszy wymiar przekroju lub średnica murowanych przewodów kominowych powinna wynosić 0,14 m, a przy zastosowaniu stalowych wkładów kominowych ich najmniejszy wymiar lub średnica min. 0,12 m.
Jaki jest komin...
Gdy w naszym domu już jest komin należy w pierwszej kolejności zlecieć kominiarzowi przeprowadzenie konserwacji oraz sprawdzenie drożności i jego stanu. W większości przypadków okazuje się, że stary komin w starym domu nie nadaje się do podłączenia kominka.
Sposobem na rozwiązanie tego problemu to renowacja starego komina przez tzw. "koszulkowanie". Polega to na wpuszczenie do wnętrza komina rury ze stali kwasoodpornej. Z punktu widzenia obowiązujących w Polsce przepisów jest to możliwe tylko przy przekrojach większych od 14 X 14 cm - średnica najmniejszego przewodu dymowego o przekroju okrągłym nie może być mniejsza od 150 mm.