Grzejniki w systemach niskotemperaturowych
Wbrew obiegowej opinii, że konwektory nie nadają się do zastosowania w systemach o obniżonych temperaturach zasilania, grzejniki marki Jaga doskonale sprawdzają się w takiej sytuacji. Nie zwiększając swoich gabarytów, a jedynie moc, mogą współpracować w instalacji zarówno z pompami ciepła, jak i kotłami kondensacyjnymi.
Specyfiką instalacji grzewczej z zastosowaniem pompy ciepła bądź kotła kondensacyjnego jest niska temperatura zasilania grzejników, która z reguły wynosi między 50 a 60°C. Stwarza to szereg niedogodności związanych z wielkością grzejników, które przy doborze w takich warunkach osiągają dwukrotnie większe rozmiary. Taka sytuacja często jest nie do zaakceptowania przez potencjalnych klientów, ponieważ duże grzejniki wyglądają nieestetycznie i sprawiają wiele trudności podczas aranżacji wnętrz. Co można zrobić, aby parametry grzejne nie warunkowały zwiększania gabarytów grzejnika? Warto poszukać rozwiązań, które wyeliminują problem zakupu dużego grzejnika na potrzeby instalacji niskotemperaturowej. Belgijski producent - firma Jaga - dysponuje rozwiązaniami, dzięki którym moc grzejnika będzie większa, a jego wielkość nie ulegnie zmianie.
Grzejniki o małej pojemności wodnej
Sercem grzejników konwektorowych marki Jaga jest nowoczesny wymiennik ciepła o małej pojemności wodnej (technologia Low H2O). Specjalna konstrukcja wymiennika sprawia, że elementy grzejne Low H2O nagrzewają się błyskawicznie, ale też bardzo szybko stygną, jeśli w pomieszczeniu zaczyna być zbyt ciepło. Mała bezwładność urządzenia i szybka reakcja na zmiany temperatury w pomieszczeniu sprawia, że grzejniki wykorzystują wszystkie inne dodatkowe źródła ciepła (promienie słoneczne, sprzęt AGD i in.). Badania przeprowadzone przez belgijskiego producenta dowiodły, iż ogrzewanie oparte na technologii Low H2O zużywa mniej energii, daje więcej ciepła i zwiększa komfort w pomieszczeniach.
Podwójny wymiennik ciepła Low H2O
Porównanie współczynników korekcyjnych pokazuje, że grzejniki konwektorowe firmy Jaga w miarę spadku temperatur zasilania tracą tyle samo na wydajności co grzejniki płytowe, czyli ok. połowę. Jeśli więc do ogrzania pomieszczenia jest nam potrzebny grzejnik o mocy 1000 W to w przypadku systemu niskotemperaturowego - uwzględniając 50% spadek mocy - należałoby go zwiększyć o połowę. Zamiast tego rozwiązania w grzejnikach Jaga można zastosować podwójny wymiennik Low H2O (Twin). Takie rozwiązanie podniesie wydajność grzejnika o ok. 30%, co łatwo wykazać na przykładzie parametrów konkretnego urządzenia.
Na przykład wydajność grzejnika Strada o wymiarach 50x60 cm z jednym wymiennikiem Low H2O przy standardowych parametrach 75/65/20 st.C wynosi 646 W, natomiast z podwójnym wymiennikiem Twin 832 W. Mimo zwiększenia mocy wielkość grzejnika pozostaje taka sama.
System Dynamic Boost Effect
Drugim rozwiązaniem, które pozwala efektywnie zwiększać moc grzejników Jaga jest nowatorski system dynamicznego doładowania grzejnika (Dynamic Boost Effect - DBE). Jednostka DBE, montowana bezpośrednio na wymienniku ciepła, składa się z wysokiej klasy wentylatorów sterowanych za pomocą mikroprocesora. Gdy czujnik wykryje, że temperatura w pomieszczeniu różni się od zaprogramowanej w systemie uruchamiane są wentylatory, które nadmuchując ciepłe powietrze zwiększają wydajność grzejnika. Wentylatory mogą pracować w dwóch trybach: comfort i boost. Z danych wynika, że jednostka DBE z jednym zespołem wentylatorów pracująca w systemie comfort podnosi wydajność grzejnika o ok. 300 W, zaś w systemie boost o ok. 500 W. Tak więc w przypadku wspomnianego już grzejnika Strada z pojedynczym wymiennikiem (wydajność 646 W) system DBE powoduje wzrost wydajności tego urządzenia do 1067 W.
Można jednocześnie zastosować oba rozwiązania - czyli podwójny wymiennik Twin i system DBE. I tak np. grzejnik Strada z wymiennikiem Twin i systemem DBE uzyska wydajność 1386 W.
System DBE ma też inną ważną zaletę - pozwala oszczędzać ciepło. Jest to możliwe, ponieważ działanie DBE dodatkowo redukuje bezwładność grzejników maksymalnie skracając czas ich rozgrzewania.
Warto też zwrócić uwagę na fakt, że zamontowane już grzejniki Jaga Low H2O można w prosty sposób dostosować do wymagań systemów o obniżonych temperaturach zasilania. Montaż systemu DBE wymaga jedynie doprowadzenia pod obudowę grzejnika zasilania 230 V, natomiast jednostkę DBE można zakupić osobno.
Jak pokazują przykłady, rozwiązania techniczne zastosowane przez belgijskiego producenta sprawiają, że związek grzejników Jaga z systemami niskotemperaturowymi jest jak najbardziej udany. Decydując się na zastosowanie technologii podwójnego wymiennika Twin w połączeniu z systemem Dynamic Boost Effect uzyskujemy urządzenie o małych gabarytach, które jednocześnie ma dużą moc.