living room 2569325 1280

Światło jest jednym z podstawowych czynników niezbędnych do życia dla człowieka. Wpływa na naszą ogólną kondycję, koncentrację i nastrój, odpowiada również za wytwarzanie witaminy D. Z tych wszystkich powodów trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez niego. Powinniśmy zatem zadbać o to, żeby było go w naszych domach jak najwięcej. Jednak światło światłu nierówne. Jak wybrać takie, które będzie najlepiej dopasowane do naszych potrzeb?

W promieniach słońca – światło dzienne w domu

Miejsce, w którym żyjemy, powinno być właściwie oświetlone. Szczególnie ważne jest zapewnienie odpowiednio dużej ilości światła dziennego. W dużej mierze wpływa na to rozplanowanie budynku, jeszcze na etapie projektowym. Wszystko musi być dokładnie przeliczone. W jaki sposób określa się ilość światła docierającą do konkretnego pomieszczenia?

Wskaźnik światła dziennego (z ang. daylight factor) to podstawowy współczynnik, stosowany przez architektów i osoby pracujące w branży budowlanej. Na jego podstawie określa się doświetlenie wnętrza, biorąc pod uwagę jakość wpadającego do niego światła, parametry zewnętrzne otoczenia, a także sposób, w jaki jest ono rozprowadzane w przestrzeni.

Trzy składowe wskaźnika – rodzaje światła wpadającego do pomieszczenia

Wyróżnia się trzy rodzaje światła, dostającego się do naszych domów i mieszkań. Najistotniejsze jest światło bezpośrednie, czyli takie, które wpada do pomieszczenia przez okno wprost ze słonecznego nieba.

Oprócz niego pojawiają się też dwa rodzaje światła odbitego:

  • zewnętrzne, gdy zanim trafi do naszych wnętrz odbija się od powierzchni na zewnątrz budynku;
  • wewnętrzne, gdy światło po dostaniu się przez okno, musi odbić się od różnych powierzchni wewnątrz, żeby mogło doświetlić pomieszczenie.

Ciemno wszędzie – co to będzie? Sztuczne światło we wnętrzu

A co możemy zrobić, kiedy potrzebujemy więcej światła, a nie mamy już wpływu na ustawienie budynku i rozkład wnętrz? Wówczas trzeba zadbać o odpowiednie rozplanowanie oświetlenia sztucznego w pomieszczeniach.

Światło sztuczne ma za zadanie odwzorowywać w różnym stopniu światło dzienne. W mieszkaniach i domach zazwyczaj występują trzy jego rodzaje: główne (ogólne oświetlenie pomieszczenia), zadaniowe (służy do pracy i nauki, powinno być jaśniejsze niż główne) i dekoracyjne (akcentuje konkretny fragment wnętrza lub przedmioty, np. dzieła sztuki). Każdy z rodzajów światła ma zupełnie inne zadanie i będzie odznaczać się innymi parametrami.

nordtn_svea01_depositphotos_28800225_original.jpg

Domowe pomieszczenia a rodzaj światła do zastosowania

W zależności od funkcji domowych pomieszczeń, powinno się stosować w nich inne rodzaje oświetlenia, żeby podnieść ich funkcjonalność i komfort.

Każde pomieszczenie wymaga zastosowania światła ogólnego, które umożliwia swobodne i bezpieczne przemieszczanie się. Oprócz niego powinno pojawić się również światło zadaniowe – w kuchni nad blatami i zlewem, w sypialni jako lampki nocne, a w łazience odpowiednie doświetlenie lustra. Oświetlenie dekoracyjne z kolei pozwala na piękne ozdobienie każdej przestrzeni, podkreślenie jej mocnych punktów i zatuszowanie mankamentów.

Szeroki wybór lamp do każdego wnętrza i dla każdej funkcji, oferuje sklep z produktami oświetleniowymi Azzardo, w którym liczą się nie tylko właściwe parametry techniczne, ale również piękny wygląd i wysoka klasa wykonania każdego przedmiotu.

Niech stanie się jasność – całkowita moc światła

nordtn_sweden2_depositphotos_4918749_original_011.jpg

Oprócz rodzaju oświetlenia powinniśmy również dostosować jego moc indywidualnie dla każdego pomieszczenia. Jednostką miary strumienia światła są lumeny, które określają całkowitą moc światła pochodzącą z danego źródła. Mówiąc najprościej – im więcej lumenów, tym więcej światła emituje żarówka.

Jak dużo światła potrzebujemy w poszczególnych miejscach naszego domu? Największa jego ilość powinna się znaleźć w kuchni, gdzie wykonujemy wiele precyzyjnych zadań podczas gotowania i sprzątania. Całkowita wartość mocy światła powinna zatem w tej przestrzeni wynosić od 5000 do 10000 lumenów.

Nieco mniejsze wymagania dotyczą łazienki, gdzie światło ogólne może być subtelniejsze, a tylko przestrzeń przy lustrze wymaga mocnego doświetlenia (do 8000 lumenów).

W przypadku jadalni i pokoju dziennego możemy postawić na światło główne i ewentualnie oświetlenie dekoracyjne. Pomieszczenie to nie musi być jednak bardzo jasne – wystarczy maksymalnie 6000 lumenów.

Jeszcze przytulniejsza powinna być sypialnia, służąca odpoczynkowi i relaksowi przed snem. Tu stawiamy na bardzo delikatne światło główne i lampki nocne – o całkowitej mocy 4000 lumenów.

Wszystkie kolory światła w domu

Oprócz mocy światła drugim parametrem, który powinien zwrócić naszą uwagę, jest barwa. W zależności, od funkcji pomieszczenia, zdecydujmy się na światło:

  • ciepłobiałe (2700 Kelvinów) – sprawdzi się najlepiej w sypialni i pokoju dziennym, gdzie liczy się przyjemna i przytulna atmosfera;
  • zimnobiałe (4100 Kelvinów) – idealne do miejsc, w których pracujemy lub się uczymy, czyli na przykład kuchni, łazienki, gabinetu. Poprawia koncentrację i wydajność naszych działań;
  • światło dzienne (5000-6000 Kelvinów) – przyda się w kuchni czy łazience. Ułatwi czytanie, pracę i nakładanie makijażu, dzięki najbardziej rzeczywistemu oddaniu naturalnych kolorów.

Nie można funkcjonować bez światła – to rzecz pewna i oczywista. Aby mogło dobrze wspierać nasze codzienne działania, powinno być odpowiednio dobrane i dopasowane do konkretnych potrzeb oraz funkcji każdego pomieszczenia domowego. Musimy brać pod uwagę zarówno rodzaj lampy, moc światła oraz jego barwę.

Właściwe oświetlenie do naszych wnętrz to nie tylko kwestia komfortu mieszkania, ale również nasze dobre samopoczucie, wydajność pracy i poprawiona koncentracja. Światło to zdrowie, a więc życzmy sobie więcej właściwie dobranego światła w naszych domach na co dzień.

SFbBox by enter-logic-seo.gr

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zapisz się do newslettera

Imię:
e-mail: