Oświetlenie domu to sprawa kluczowa. Ma na nie wpływ wiele czynników. Jedne zależne od nas, inne nie, jak ustawienie względem stron świata, wielkość okien etc. O te, które sami wybieramy, projektujemy, należy zadbać od samego początku.

Trudne początki

Przygodę z oświetleniem w domu należy zacząć od jego dobrego rozplanowania, zaczynając od wejścia, poprzez salon, sypialnię, na łazience kończąc.

Odpowiednie oświetlenie hollu domu jest niezmiernie ważne, ponieważ to przeważnie ciemne pomieszczenie, bez okna. Często pojawiają się tam podwieszane sufity, z halogenami oraz duże lustra, które optycznie powiększają przestrzeń i odbijają światło. - Oświetlać mogą także plafony, kinkiety czy tradycyjne żyrandole. Ważne, by zadbać o doświetlenie dużej szafy wnękowej. W przeciwnym razie ciężko będzie tam coś znaleźć – mówi Tomasz Tarasewicz, konsultant ds. aranżacji wnętrz, Parku Handlowego Bielany.

Jak oświetlić dom?Jak oświetlić dom?

Między kuchnią a salonem

Kolejne ważne pomieszczenie to salon, gdzie poprzez wszystkie źródła światła możemy budować strefy, kurtyny świetlne.

  • Bardzo przydatne np. przy oglądaniu telewizji, by koło sofy znalazły się nieduże lampki. Górne, mocne światło będzie bowiem przeszkadzać. W jadalni najważniejsze by znalazła się duża lampa nad stołem i by go porządnie oświetlić. Kuchnia to z kolei miejsce, gdzie doskonale sprawdzi się oświetlenie wielopunktowe. Ważne jest oświetlenie podszafkowe, które doświetli nam blat roboczy – radzi Tomasz Tarasewicz.

Ach śpij kochanie, albo pracuj

W sypialni pokusić się z kolei możemy o oświetlenie nastrojowe. Kinkiety i lampy stojące świetnie się tu sprawdzą. Musimy mieć możliwość, leżąc w łóżku, poczytać książkę czy gazetę. Mając w domu gabinet lub pomieszczenie do pracy, należy zadbać o oczy. Tu z powodzeniem użyć można oświetlenia centralnego oraz bocznego.

Dziecko

Podobnie przy pokoju dziecinnym. Dziecko musi mieć odpowiednio doświetlony kącik do nauki i pracy. To jednak nie wszystko. Reaguje ono bardzo mocno, w zależności od tego, w jakim przebywa otoczeniu. Warto pokusić się o kolory – gwiazdki, księżyce na suficie bez wątpienia pobudzą jego wyobraźnię. Natomiast lepiej zasypiać będzie, gdy do snu zapalimy mu lampkę o delikatnym, ciepłym świetle – pomarańczowym, żółtym.

W łazience

Łazienka to także bardzo ważne pomieszczenie, jeśli chodzi o kwestię oświetlenia. Spędzamy w niej wiele czasu – robiąc makijaż, goląc się etc.

Najważniejsze jest więc dobre doświetlenie umywalki i lustra nad nią. Ważne, by znalazły się tu kinkiety z obu stron, prawy i lewy. To o tyle istotne, że gdyby światło padało tylko z jednej strony, zafundowalibyśmy sobie źle wykonany makijaż – dodaje Tomasz Tarasewicz. Polecam żarówki o ciepłym natężeniu światła. W łazience świetnie się sprawdzą rozprowadzone w podwieszanym suficie halogeny, Ledy, węże świetlne. Dobierając oświetlenie do domu, pamiętajmy o ekologii. Zaopatrzmy się w żarówki energooszczędne. Mamy tu podwójny zysk – dbamy o środowisko i oszczędzamy pieniądze – podsumowuje Tomasz Tarasewicz.

SFbBox by enter-logic-seo.gr

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zapisz się do newslettera

Imię:
e-mail: