Dom powinien mieć solidne fundamenty” – z takim stwierdzeniem spotykał się niemal każdy z nas. Decydując się na postawienie domu, zdanie to usłyszymy wielokrotnie - od projektantów i architektów, członków ekip budowlanych, a nawet laików w kwestii budownictwa.

łównym zadaniem fundamentów jest zapewnienie stabilności budynku oraz zabezpieczenie go przed nierównomiernym osiadaniem, co w konsekwencji mogłoby prowadzić do pękania ścian i poważnego uszkodzenia całej konstrukcji. Aby sprostać temu zadaniu, fundamenty muszą być zatem - zgodnie z powszechnym stwierdzeniem - bardzo solidne i wytrzymałe. Tylko wówczas będziemy mieli bowiem gwarancję, że dom przetrwa w nienaruszonym stanie wiele lat.

W zależności do konstrukcji domu, materiałów użytych do jego budowy, a także podłoża, na którym będzie stawiany, mamy do wyboru fundamenty:

  • tradycyjne (takie jak ława czy stopy fundamentowe o przekroju prostokątnym lub trapezowym) - stosuje się je głównie w ciężkim budownictwie murowanym, drugie natomiast w lekkim budownictwie modułowym czy prefabrykowanym.
  • płyty fundamentowe - szczególnie wskazane są na terenach, gdzie występują szkody górnicze, gdyż tego typu fundament i nie powstają na nim pęknięcia, co gwarantuje stabilność budynku. W przypadku domów energooszczędnych dodatkowo trzeba pamiętać o ociepleniu fundamentów, ponieważ w dużej mierze odpowiadają one za komfort termiczny w domu.

SFbBox by enter-logic-seo.gr

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zapisz się do newslettera

Imię:
e-mail: